Jak na první triatlon - článek na serveru Totální plavání

Jak na první triatlon

Autor: Tomáš Vojtěchovský

Také se Vám zalíbil tento tvrdý, ale krásný vytrvalostní sport kombinující plavání, jízdu na kole a běh (v tomto pořadí) a chtěli byste jej zkusit? Máte dost chuti a vůle do náročného tréninku, který ale bude bohatě odměněn vědomím, že jste to dokázali a že na to máte? Tento článek by měl pomoci právě Vám, kteří chtějí zkusit nový sport a ukázat cestu, jak na to.

Vybrali jste si už svůj první závod? Jestliže ne, tak to je první věc, kterou uděláte. Váš závod bude cíl, ke kterému veškerá vače snaha a úsilí směřuje. Od data tréninku si zpětně plánujte tréninkový cyklus. V posledním týdnu před závodem znižte objem tréninku, zařaďte kratší a rychlejší úseky a dostatečně odpočívejte.

Pokud máte se sportem minimum zkušeností, tak doporučuji tzv. sprint triatlon, jehož objemy jsou typicky 0,5 km plavání, 20 km jízdy na kole a 5 km běhu. Pro vás to žádný sprint ale nebude, počítejte s vytrvalostním závodem, který zvládnete za 1,5 až 2 hodiny. Jste-li sportovec tělem i duší a triatlon je jen další výzva, tak i Ironman (3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a 42 km běhu) můžete zvládnout. Nyní se zaměřím spíše na sportovní nováčky.

Na úspěšné zvládnutí triatlonu bude stačit 3 měsíční příprava. V prvním měsíci se zaměřte na rozvoj celkové vytrvalosti ve všech sportech. V dalších měsících postupně zvyšujte objem tréninku (o 5 - 10% týdně) a přidávejte i rychlejší úseky. Ovšem všeho s mírou, trénink vám má zlepšit kondici, ne rozbolavět celé tělo. Tabulka 1a ukazuje příklad tréninkového plánu pro velmi zaměstnané závodníky, kteýí mají omezen čas na trénink. Tabulka 1b je návrhem tréninku pro zapáleného triatleta, který má vyšší ambice než jen dokončení závodu. Neberte tyto tabulky jako dogma a směle improvizujte. Časem zjistíte, jaký model tréninku vyhovuje právě vám.

Po Plavání 30 minut Plavání 30 minut
Út Kolo 1 hodina So Kolo 1,5 hodiny
St Běh 30 minut Ne Běh 45 minut
Čt volno    
Tabulka 1a

Po Plavání 30 minut Kolo 45 minut Plavání 30 minut  
Út Běh 30 minut   So Kolo 2 hodiny Plavání 30 minut
St Plavání 45 minut Kolo 1,5 hodiny Ne Běh 1 hodina  
Čt Běh 45 minut        
Tabulka 1b

Všimněte si, že pátek je odpočinkový den, kdy je naplánováno pouze 30 minut relaxačního plavání. Nezapomínejte na alespoň jeden odpočinkový den v týdnu, odpočinek má v přípravě také své místo.

Před každým tréninkem si přesně a jasně stanovte cíl tréninku a nalaďte se do správné nálady a s chutí a elánem vyražte za sportem. Takový cíl může být například zlepšit cyklistickou techniku, zvýšit běžeckou vytrvalost nebo relaxační plavání. Samotný trénink začínáme zahřátím celého organismu na správnou provozní teplotu. Doporučuji krátkou rozcvičku (5 - 10 minut) a pomalý začátek dané disciplíny. Během celého tráninku mějte na paměti, co trénujete a držte se svého cíle. Na závěr tréninku zařaďte několik minut na zklidnění celého organismu a vychutnejte si pocit, že pro sebe něco děláte a že se vaše kondice zlepšuje. Abychom se vyhnuli zranění, tak si po každém tréninku protáhněte celé tělo a zejména svalové partie, které jste namáhali.

Indikátorem zlepšení kondice je vaše klidová frekvence. Každý týden (např. v sobotu, když nemusíte do práce) si ještě v posteli změřte počet tepů za minutu. Postupem času by se vaše tepová frekvence měla snižovat, což je znakem zlepšené práce srdce a celého organismu.

Po několika trénincích zjistíte, že některé sporty vám jdou dobře a že v některých máte slabiny. Zaměřte se na ty sporty, ve kterých jste slabší a pracujte na jejich zlepšení. Umění triatlonu je právě v optimálním sladění všech tří disciplín.

Aby vaše tělo správně pracovalo, je třeba mu dodávat tekutiny a živiny. Zařaďte do svého jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce, celozrnné výrobky a ořechy, které jsou výborným zdrojem energie. Jídlo si rozdělte do menších porcí a jezte častěji. Nejlepším zdrojem tekutin je čistá voda. Pijte hodně (2 - 3 litry denně), protože při tréninku se potíte a ztracenou vodu je nutno nahradit. Pijte i v průběhu tréninku. Pokud je trénink delší, tak vhodným zdrojem nejen vody, ale i minerálů a elektrolytů jsou sportovní nápoje, kterých je na našem trhu nepřeberné množství.

Zátež má střídat odpočinek a kvalitní odpočinek je stejně důležitý jako trénink. Nejvýznamější částí odpočinku je spánek, při kterém dochází k regeneraci celého organismu a který vám dodá sil do dalších dní. Vhodné jsou též masáže, perličkové koupele, sauna, procházky v lese. Užívejte si, trénink není jen dřina, ale i relaxace. Cítíte-li se příliš unavení, tak snižte objem i intenzitu tréninku, trénujte jen lehce a dopřejte si klidu. Sportovní trénink z vás nemá udělat hekající trosku, která cítí každou část svého těla, ale naopak vás posílit a dodat pocit pohody a zdraví.

Teď jste vybaveni dostatkem informací a můžete směle začít s tréninkem. Nenechte se zviklat okolím nebo nepřízní počasí a jděte pevným krokem za svým cílem. Dejte vědět v zaměstnání i v rodině, že se chystáte na triatlonový závod. Pak už vám nezbyde nic jiného, než se opravdu závodu zúčastnit - nechcete přece, aby si o vás vaši blízcí mysleli, že jste tlučhuba. Po závodě si budete vychutnávat pocit, na který nezapomenete. Tak, konec řečí a vzhůru do tréninku.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.